Május 7-én a vármegyeháza dísztermében rendezték meg a Jászkun emlékülést. A Mária Terézia által aláírt Jászkun Hármas Kerület önmegváltása során visszaszerezték a XVIII. század elején elvesztett korábbi kiváltságaikat. Az ünnepélyes köszöntés után díjátadót és nagykunsági ruhabemutatót is tartottak.
Nincs annál lélekemelőbb érzés, mint amikor egy tájegység népe az ősi jogok jussán visszakapja azt a megbecsülést, amely kijár neki annak okán, hogy amikor a haza sorsát kellett „eligazítani”, ők adták a legkiválóbb katonákat – hangzott el a Jászkun Emlékülés megnyitóján.
I. Lipót rendelete értelmében a jászok és kunok elvesztették örökös kiváltságaikat, sőt, jobbágysorba kerültek. Kölcsönökből, gyűjtésből elképesztő mennyiségű pénzt szedtek össze a jogaik újbóli érvényesítésére, majd 1745. május 6-án Mária Terézia aláírta a redemptióról (jelentése: megváltás) szóló diplomát.
2014-ben, tíz évvel ezelőtt határozott arról a magyar Országgyűlés, hogy 269 évvel a magyar királynő aláírása után a Jászok napjává nyilvánítják május 6-át, természetesen ez a jubileum is szóba került az emlékülésen.
A vármegyei elnök, Hubai Imre, valamint a Kunszövetség tiszteletbeli elnöke, Dr. Fazekas Sándor egyaránt hangoztatta az itt élők összetartásának fontosságát, majd díjakat adtak át.
JÁSZKUNSÁGÉRT elismerő oklevélben részesült…
- Besenyi Vendel, a Jászság helytörténeti kutatója
- Csikos Sándor, Kossuth-díjas színművész, a Nemzet Színésze, emeritus nagykun kapitány
- Dr. Horváth László, történész, a szolnoki Damjanich János Múzeum igazgatója
- Mészáros János, vármegyei főépítész, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Értéktár Bizottság nyugalmazott titkára
- a kisújszállási Nagykun Táncegyüttes
- Nagyné Török Zsóka, Tiszafüreden élő fazekas népi iparművész
- az öcsödi székhelyű Pantó Antal Hagyományőrző Egyesület
- Rózsa Lajos, a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Értéktár Bizottság elnöke
- Tajti Erzsébet, a Jászapátiban működő Jásztánc Alapítvány tiszteletbeli elnöke
A kitüntetések mellett a résztvevők a Kézműves Örökség Egyesület Kunhímző Közösségének különleges termékeit tekinthették meg, a népi ruhákat nagykunsági nők mutatták be.
Kép: m.militaria.hu, Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal – Főispáni Kabinet
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!